NEXT 2015 // Advanced Music Festival - Single Day Ticket - 28.11. 2015
Ticketkauf
LORENZO SENNI
Jedno z najvýraznejších mladých mien svetovej elektronickej hudobnej scény svoju tvorbu obtáča okolo ním definovaného pojmu “pointilistic trance”. Jeho koncept je založený na aplikovaní okamihov očakávania do bodov, ktoré poslucháčovi dávajú prežitok momentu, avšak v Senniho prípade tieto momenty ignorujú akúkoľvek dimenzionálnu štruktúru a kontinuitu, typickú pre bežnú tanečnú hudbu. Predstavte si čakanie na vyvrcholenie, ktoré nikdy nepríde – a tak ostáva vytúžená explózia dobre vystavaného okamihu nenaplnená. Lorenzove rafinované repetitívne kompozície neustále udržujú poslucháča v tomto prechodnom štádiu. Na svojom labeli “Presto!” dáva Senni priestor aj interpretom, ktorí poslucháčovi vytúženú nirvánu doprajú, čím dokazuje to, že jeho hudba nie je výsmechom, ale skôr zvýraznením týchto momentov, ktoré sú občas prehlušené explozívnym vyvrcholením na tanečnom parkete.
KATHY ALBERICI
Kathy Alberici je performerka a multi-inštrumentalistka, ktorá počas svojej cesty svetom hudby mala možnosť uvidieť množstvo jej tvárí. Jej detstvo sa nieslo v znamení drilovania klasickej hry na husle, avšak pozornosť na seba upútala ako člen psychedelicko doomoveho telesa Drum Eyes. V jej sólovej tvorbe môžeme zachytiť stopy jazzu, noiseu, alebo brutalisticky znejúcich odkazov industrialu, ktoré jej pomáhaju vytvoriť jej víziu zvukových portrétov. Často ich spája s experimentálnou kinematografiou (Sonic Portrait of the Funkhaus Nalepastraße, zachytávajúci príbeh bývalej rozhlasovej budovy). Momentálne študujúca magisterský obor psychológie pre hudobníkov, Kathy má za sebou bohatú tvorbu, ktorá multimediálne presahuje hranice žánrov.
THOMAS LEHN & MARCUS SCHMICKLER
Marcus Schmickler, známy tiež z popového projektu Pluramon, si vo svete experimentálnej hudby drží status jedného z najprogresívnejších a najkomplexnejších zvukových umelcov, ktorý nazerá na zvuk z viacerých uhlov, pohybujúc sa na ostrej hrane medzi vedou a umením. Jeho digitálne kontemplácie sa vyznačujú zvukovým novátorstvom, nekompromisnosťou a nevyhýba sa v nich ani radikálnym sónickým atakom a špeciálnym psychoakustickým efektom. Stačí si spomenúť na NEXT 2013 alebo na tohtoročný krakovský Unsound.
Tentokrát prichádza do A4 po boku nemeckého kolegu Thomasa Lehna, ktorý je publicistami označovaný za mága analógových syntezátorov. Stretnutie v roku 1998 v superskupine MIMEO nebolo vôbec dielom náhody. Editions Mego a Erstwhile Records im odvtedy vydali niekoľko albumov, pričom hneď ten prvý s názvom BART (2010) sa stal podľa kritikov nezmazateľným míľnikom analógovo-digitálnej synth improvizácie. Jeden z vrcholov NEXTu 2015.
GURUN GURUN
Český elektroakustický kolektív Gurun Gurun je jedným z vzácnych spojení zaujímavých a aj samostatne aktívnych hudobných osobností v jednom projekte. Každý z účastníkov prispieva rovným dielom svojskosti ku konečnému výsledku, ktorý je balansom medzi odvážnejšími zvukovými polohami a prístupnejšími zákutiami súčasnej hudby. Svoj debutový album vydali na japonskom labeli Home Normal. Fascinácia netradičnými zvukmi, komplexné zvukové palety a poloimprovizačný prístup sú hlavnou hybnou silou tejto štvorice. Keď si k tomu pridáme nespočetné množstvo zaujímavých hostí či už zahraničnej, alebo lokálnej hudobne odvážnej scény, začne sa nám rysovať originálny výsledok. Ten aj pri viacnásobnom počúvaní dokáže odkryť prvotne nepovšimnuté, delikátne detaily.