NEXT 2015 // Advanced Music Festival - Single Day Ticket - 26.11. 2015
Jegyvásárlás
NURSE WITH WOUND
Ťažko si predstaviť dadaistickú koláž plnú obscénnych odkazov, nekonečného množstva zvukových referencií, okultnej symboliky a objektov každodenného konzumu bez legendy akou je Steven Stapleton. Žijúci vierozvestca dada s povestným humorom, odkazujúcim k známej predstave „náhodného stretnutia dáždnika a šijacieho stroja na operačnom stole“, prichádza na Slovensko po viac než troch dekádach hyperaktívnej tvorby. Nurse With Wound definovali spoločne s Coil či Current 93 jednu z najvplyvnejších a dodnes nesmierne zaujímavých scén, ktorú škótsky publicista David Keenan nazval Skrytý rub Anglicka. Aktuálne turné absolvuje Stepleton v zostave s Colinom Potterom, Mattom Waldronom a Andrew Lilesom, ktorá zvukovo tiahne skôr k ambientnejším plochám rituálnej improvizácie, stále však s aurou dlhoročnej neuchopiteľnosti.
JAMES WELBURN
Pred pár mesiacmi navštívil James Welburn A4 ako člen zoskupenia Transmit, pod vedením austrálskeho bubeníka a gitaristu Tonyho Bucka. Medzitým však stihol vydať pod značkou Miasmah svoj debutový album Hold, ktorý svojou atmosférou elegantne zapadol medzi tmavé krajiny Krenga či Erika K. Skodvina. Na rozdiel od nich však Welburn zahusťuje svoje ambientné plochy spätnou väzbou a masívnymi drónmi basgitary, ktoré následne modifikuje a dekonštruuje pomocou softwaru do katarzne intenzívnej podoby. Možno práve preto je kritikou spájaný skôr so zvukom kanadského dua Nadja alebo odvážnejšie s energiou rannejších Swans a Godlfesh. Navyše na Nexte sa Welburn, rovnako ako na albume, predstaví so živým bubeníkom, s ktorým do hry vstupuje rozkladná repetícia, šrotujúca všetky žánrové konvencie.
WILHELM BRAS
Jeden z projektov poľského hudobníka Paweła Kulczyńskieho odkazuje viac na rytmickejšiu odnož elektronickej hudby, ktorá ma však pod menom projektu Wilhelm Bras ponúknuť viac ako len priemerný klubový zážitok. Jeho hudba v sebe ukrýva lásku k analógovým a modulárnym syntetizátorom, ktore si Paweł aj sám stavia. Jeho rytmická práca s noisom však nie je prvoplánovo temná ako býva v tomto žánri zvykom. Pestrofarebné a bohaté skladby mu pomáhajú k špecifickosti a originalite, ktorá z projektu Wilhelm Bras robí prienik medzi žánrami často navštevovanými inými hudobníkmi. O svojskosti jeho vyjadrenia však nemôže pochybovať naozaj nikto.
ATOM TONE
Jiří Suchánek - digital synthesis, max/msp, concept
Angakok Thoth - analog modular synthesis
Zvuk hmoty - sonifikácia atómových dát
Svetová premiéra nového spoločného projektu dvoch známych zvukových umelcov. Základný materiál pre tvorbu všetkých zvukov sú spektrálne čiary atómov prevedené na frekvencie desiatok až stoviek oscilátorov aditívnej syntézy. Každý prvok generuje unikátne zvukové spektrum, ktoré je ďalej transformovné číslami z Mendelejevovej periodickej tabuľky prvkov zhodnými zo znejúcim prvkom. Projekt se pokúša previesť chemickú a fyzikálnu logiku prvkov do logiky hudobnej.
Hudba ako chemická reakcia.
Projekt je výsledkom rezidentného pobytu Jiřího Suchánka s podporou International Visegrad Fund v A4, kde pracoval na vývoji "atómovej zvukovej syntézy". K hudobnej spolupráci si prizval Angakoka Thotha, ktorý inak striktne digitálne generovaný zvuk oživí analógovou syntézou a procesmi vo svojom modulárnom syntetizátore.